Lepiej być przedsiębiorcą czy pracownikiem etatowym?

Dodano: 17.09.2013

Większość młodych ludzi mierzy się aktualnie z wyborem własnej ścieżki awansu zawodowego. Jedni poszukują zatrudnienia w dużych korporacjach, inni chcieliby założyć swój biznes i żyć na własny rachunek. Jaki rodzaj pracy wybrać, aby zarabiać dobre pieniądze i czerpać radość z podjętej decyzji?

Po pierwsze trzeba powiedzieć, że etatowa praca przeznaczona jest dla osób, które wolą unikać ryzyka i funkcjonować w oparciu o pewne i gruntowne warunki zatrudnienia (głównie umowa o pracę). Stabilizacja i bezpieczeństwo są najważniejsze w nowoczesnych firmach, w związku z tym rekrutujących jest wielu. Jednak spełniane obowiązki są dobrem wspólnym, a największe zarobki spływają do wyżej postawionych pracowników.

Natomiast osoby planujące otwarcie własnego biznesu kierują się dużą odpowiedzialnością i swobodą w podejmowanych działaniach. Sami profilują branżę działania, godziny pracy, kompletują kadrę i możliwe rozwiązania lokalowe czy socjalne. Jednak zanim zaczną osiągać większe dochody muszą włożyć mnóstwo siły, pracy i zaangażowania. Wciąż należy pamiętać o ryzyku, zabezpieczeniu finansowym i możliwej porażce. Zazwyczaj efekt końcowy jest bardziej optymistyczny i pozwala na luksusowe życie.

Reasumując, wybór zależy do samego pracownika i jego oczekiwań. Musi stwierdzić, w jakiej pozycji poczuje się najlepiej, ponieważ podjęcie złej decyzji może przynieść poważne konsekwencje i problemy zawodowe.

red. Justyna Błahut
eprawny.biz