Kto powinien formułować umowę prawno-autorską?

Dodano: 18.09.2013

Każdy autor, który planuje przekazać, udostępniać lub tworzyć nowe dzieła powinien zabezpieczyć się i podpisać umowę prawno-autorską. O czym pamiętać, aby nie zadziałać na swoją niekorzyść? Jakie informacje są najważniejsze?

Podstawą każdej profesjonalnej współpracy jest umieszczenie wszystkich wskazań obu stron, których dowodem są podpisy. Po pierwsze trzeba pamiętać o określeniu dat i terminów przekazania utworów. Dodatkowo ważne jest określenie sposobu dysponowania dziełem, np. na użytek własny, na potrzeby szkolenia, kampanii promocyjnej.

Trzeba pamiętać, żeby w umowie omówić konkretny cel i powód skorzystania z prac wybranego autora, bowiem wszelkie przekroczenia ustaleń są odpowiednio karane. Poza sprawami dostępności bezwzględnie trzeba określić formę oraz kwotę wynagrodzenia. Zwykle jest to jedna suma za całość lub dzienne opłaty za korzystanie.

Aby mieć pewność, że umowa prawno-autorska jest dobrze sporządzona dla obu stron warto skorzystać z pomocy notariusza lub prawnika. Zwykle luki lub brak informacji może stanowić podstawę do nadużyć.

red. Justyna Błahut
eprawny.biz