Dlaczego spółki z o. o. są tak popularne?

Dodano: 16.09.2014

W zgodzie z przepisami celem spółki jest prowadzenie działalności gospodarczej o określonym charakterze. Zwykle działa na podstawie umowy pomiędzy wspólnikami lub ustanowionego na początku statutu. Tylko przedsiębiorcy podejmuję decyzję o sposobie zarządzania interesami. Czy warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Czym się charakteryzuje i dlaczego jest tak popularna?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością znajduje się w grupie spółek kapitałowych i jest otwierana przez jedną lub więcej osób. Prawo nie określa górnej liczby członków, ale najczęściej prowadzone są przez 5 wspólników.

Aby posiadać spółkę należy wciągnąć ją do KRS, ustanowić osobowość prawną, wyrobić NIP, REGON oraz otworzyć rachunek w banku.

Podstawową zaletą tych spółek jest zerowa odpowiedzialność za żądania wierzycieli. Oznacza to, że problemy finansowe znajdują się po stronie spółki, a nie wspólników. Ogranicza to możliwość osobistej upadłości i obciąża jedynie działalność.

Z pewnością spółka musi powołać zarząd i przekazać mu funkcje reprezentacyjne i decyzyjne. Poza tym członkowie podpisują oświadczenia, w których wyrażają zgodę na przedstawicielstwo i respektowanie postanowień umownych.

red. Justyna Błahut
eprawny.biz