Wszystko o zamykaniu spółki

Dodano: 24.09.2014

Kryzys gospodarczy powoduje, że większość właścicieli musi generować oszczędności, a w krytycznej sytuacji zamykać działalność. Z pewnością podjęcie radykalnych kroków nie jest proste, ale warto działać mądrze. Jak zamknąć spółkę? O czym trzeba pamiętać?

Po pierwsze w każdej spółce znajdują się członkowie, którzy finalną decyzję muszą podjąć na oficjalnym spotkaniu. Po wielu dyskusji wykonują formalności oraz wskazują kto je przejmie.

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę przyczynę, która doprowadziła do likwidacji. Często problemy te poruszane są w umowie spółki. Poza tym konieczne jest oficjalne ogłoszenie upadłości oraz uruchomienie całego procesu zmierzającego do całkowitego zaprzestania funkcjonowania (np. spłata długów, sprzedaż majątku spółki).

Na koniec warto dodać, że po pozbyciu się wszystkich dóbr spółki, uregulowaniu zadłużenia, pozostałe środki powinny zostać podzielone między dotychczasowych właścicieli. Należy wybrać metodę, wedle której liczba udziałów decyduje o przyznanych środkach.

red. Justyna Błahut
eprawny.biz