Sposoby sfinansowania nowej działalności gospodarczej

Dodano: 12.06.2015

Założenie firmy w Polsce wiąże się z wieloma problemami natury biurokratycznej, ale również wymaga sporych nakładów finansowych. Częstokroć zdarza się, że ze względu na niedobór gotówki młody przedsiębiorca musi szukać rozwiązań pozwalających mu na obniżenie początkowych kosztów działalności.

biznes-praca-podatki

Kredyty i pożyczki

Poza własnymi środkami wykorzystywanymi do stworzenia przedsiębiorstwa, często młodzi ludzie sięgają po kredyty i pożyczki. Problemem, z którym wówczas trudno sobie poradzić jest zdolność kredytowa oraz znalezienie poręczycieli. Niełatwo jest udowodnić w banku, że otwierany właśnie biznes przyniesie zyski pozwalające szybko spłacić zaciągniętą pożyczkę. Także osoby mogące poręczyć za nowego przedsiębiorcę nie zawsze chcą to zrobić z obawy o konsekwencje nieudanego przedsięwzięcia. Na szczęście w ostatnim czasie pojawiły się kredyty preferencyjne dla przedsiębiorców z poręczeniem państwa, co znacznie ułatwia sfinansowanie nowej firmy.

Dotacje

Poza kredytami czy pożyczkami osoba otwierająca własną działalność może starać się o różnego rodzaju dofinansowanie. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest dofinansowanie oferowane przez Urzędy Pracy na otworzenie własnej działalności. Wśród innych możliwości należy wymienić też różnego rodzaju dotacje unijne. Pieniądze, które można otrzymać z tej ostatniej puli są dość duże, jednakże wymaganiom formalnym również nie jest łatwo sprostać.

Leasing

Kolejną możliwością stawianą przed przedsiębiorcą rozpoczynającym swoją działalność jest leasing. Dzięki tej metodzie finansowania zakupów najczęściej nabywane są samochody firmowe. Warto jednak wiedzieć, że wielu producentów sprzętu specjalistycznego udostępnia swoje produkty także w leasingu. Można nabyć w ten sposób np. sprzęt budowlany czy maszyny do obróbki metalu lub drewna.

Wynajmowanie

Ostatnim ze sposobów uzyskania potrzebnych sprzętów jest wypożyczenie ich. Wśród wielu urządzeń, które można wypożyczyć jest również flota samochodowa. Bardzo często zdarza się, że młodego przedsiębiorcy nie stać na nowe auto, które jest mu niezbędne do codziennej pracy. Zakup samochodu starego też nie zawsze jest możliwy z różnych względów. Dlatego też wypożyczalnia samochodów Gdańsk – www.exel.gda.pl umożliwia wynajęcie jednego lub kilku pojazdów na długi okres czasu. Umowa najmu jest bardzo wygodną formą współpracy zarówno dla przedsiębiorcy jak i wypożyczalni.

Leasing, kredyt czy wypożyczenie

Formy pozyskania samochodu dla swojej firmy są bardzo różne. Każda z nich ma swoje wady i zalety. W przypadku auta kupionego na kredyt lub leasingowanego przedsiębiorca opłaca raty za pojazd, ale musi też dbać o niego. Po stronie przedsiębiorcy jest dokonywanie systematycznych przeglądów pojazdu oraz napraw w razie usterek. Ponadto kiedy pojazd jest uszkodzony przedsiębiorca może liczyć jedynie na samochód zastępczy od ubezpieczyciela. Nieco inaczej jest w przypadku samochodów wypożyczonych. Za auto z wypożyczalni płaci wynajmujący na zasadach ustalonych podczas negocjacji i umieszczonych w umowie. Najczęściej opłata za użytkowanie pojazdu jest zryczałtowana i koszt wynajmu jest taki sam co miesiąc. W przypadku pojazdów wynajętych o ich stan techniczny dba wypożyczalnia. Na okres przeglądu lub naprawy przedsiębiorca otrzymuje inny samochód z floty wypożyczalni, chyba, że umowa stanowi inaczej. Wynajęcie samochodu firmowego jest bardzo wygodnym sposobem na zapewnienie sobie środka transportu w nowej firmie. Po pierwszych miesiącach, kiedy firma zacznie przynosić znaczne zyski przedsiębiorąca może zastanowić się czy dalej chce wynajmować samochody czy też zdecyduje się na zakup firmowego auta.

Polskie prawo daje każdej osobie możliwość założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Instytucje państwowe, unijne oraz finansowe umożliwiają sfinansowanie niektórych przedsięwzięć. Jednakże tylko część przedsiębiorców wchodzących na rynek otrzymuje od nich wsparcie. Większość młodych ludzi rozpoczynających swoją przygodę z biznesem musi szukać sposobów na sfinansowanie swoich działań oraz pomysłów na obniżenie kosztów. Leasing, kredyt czy wynajem to tylko jedne z pomysłów na zmniejszenie nakładów niezbędnych na początku działania nowej firmy.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Exel – Wypożyczalnia samochodów Gdańsk lidera branży na terenie woj. pomorskiego.