Notarialny akt darowizny a zachowek – czym się od siebie różnią?

Dodano: 18.08.2015

Często prawo, szczególnie to dotyczące spadków oraz przepisywania różnego rodzaju nieruchomości, jest bardzo skomplikowane. Zwykła osoba, nie mająca doświadczenia oraz wykształcenia w tym zakresie, może bardzo łatwo się pogubić, szczególnie jeśli chodzi na przykład o różnice między różnego rodzaju rozwiązaniami prawnymi.

Savings

Czym jest notarialny akt darowizny?

W przypadku tak zwanego przepisania, czyli przeniesienia własności nieruchomości na innego członka rodziny, istnieje obowiązek zachowania formy aktu notarialnego. Polega ona na tym, że zainteresowane strony udają się do notariusza, który współuczestniczy w redagowaniu treści oświadczeń woli, spisuje je, a następnie odczytuje obu stronom i podpisuje. W tym momencie akt zyskuje na mocy prawnej. Sporządzaniem tego rodzaju aktów notarialnych zajmuje się na przykład notariusz Tomasz Balas, którego kancelaria znajduje się w Katowicach.

Czym jest zachowek?

W skrócie, zachowek jest zabezpieczeniem finansowym należnym każdemu ustawowemu spadkobiercy, czyli na przykład współmałżonkowi, dzieciom czy nawet wnukom lub rodzicom. W sytuacji kiedy umierają np. rodzice, którzy wcześniej w akcie darowizny przepisali wszystko jednemu ze swoich dzieci, a mieli ich troje, pozostała dwójka ma prawo do złożenia w sądzie pozwu o przyznanie im zachowku. Dzieje się tak, kiedy następujący podział majątku jest inny od ustawowego, a gdy dziedziczący zgodnie z ustawą czują się tym pokrzywdzeni. Wysokość takiego zachowku jest dokładnie określona w prawie spadkowym, a rozliczany jest on w gotówce, dlatego nie ma możliwości, aby został on spłacony za pomocą na przykład wartościowych przedmiotów. Zachowek nie przysługuje jednak osobom, które odrzuciły spadek lub zrzekły się dziedziczenia. Również małżonek w przypadku orzeczenia rozwodu lub separacji nie może ubiegać się o zachowek.

Darowizna a zachowek

Nawet jeśli dana osoba otrzyma nieruchomość na drodze darowizny, nie znaczy to, że może cieszyć się nowym domem czy mieszkaniem po zmarłym. Członkowie rodziny, którzy wolą zmarłego mogą poczuć się pokrzywdzeni, mają prawo na drodze sądowej domagać się swojej części pieniędzy, chyba że wcześniej zostało im na przykład wypłacone zadośćuczynienie – w związku z tym nie mogą starać się o zachowek. Może być to uciążliwe dla osoby, która otrzymała w darowiźnie nieruchomość, ponieważ okres czasu, kiedy pokrzywdzona osoba może złożyć wniosek o otrzymanie zachowku, wynosi aż pięć lat. Z drugiej jednak strony jest to dobre rozwiązanie dla samej poszkodowanej osoby, która spodziewała się odziedziczyć cokolwiek po zmarłym, ale nie dostała nic. W tym wypadku, nawet jeśli nie została wymieniona w testamencie lub akcie darowizny, ma prawo do otrzymania pewnej części majątku.

W wypadku jakichkolwiek wątpliwości oraz problemów z prawem spadkowym czy różnego rodzaju aktami notarialnymi najlepszym wyjściem jest zwrócenie się o poradę do notariusza. Tomasz Balas zapewnia swoich klientów, że pomoże im tak, aby rozwiązanie sytuacji było zgodne z prawem, w przy tym jak najbardziej korzystne dla nich samych.