Czym kierować sie przy wyborze dobrego adwokata zajmującego się sprawami cywilnymi?

Dodano: 23.09.2015

W sytuacji, w której konieczne okazuje się przedstawienie swoich racji i praw przed sądem, warto skorzystać z pomocy dobrego adwokata. Nawet będąc pewnym zasadności zajmowanego stanowiska oraz oczekiwań, pomoc udzielona przez specjalistę może okazać się nieoceniona. Zadanie prawnika nie ogranicza się tylko do stereotypowej obrony oskarżonego, to również cały zakres fachowego doradztwa oraz przeprowadzenia przez skomplikowany język prawniczy, kolejne etapy sprawy oraz związane z tym formalności. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług najlepszego specjalisty. Tylko czym się kierować przy wyborze?

Financial planning consultation

Jak wybrać prawnika dla siebie?

Warto skorzystać z pomocy adwokata w każdej sytuacji, która wymaga od nas kontaktu z dość złożoną dziedziną, jaką stanowi prawo. Specjalista podpowie, jak odpowiednio zachować się w sądzie, rozwieje wszelkiego rodzaju wątpliwości i wytłumaczy te zawiłości systemu prawnego, które szczególnie trudno zrozumieć. Już sama obecność prawnika, czyli osoby przyjaznej i działającej dla dobra naszego interesu skutecznie podnosi pewność siebie i zmniejsza stres typowy dla obecności na sali sądowej.

Poszukując prawnika warto w pierwszej kolejności zasięgnąć opinii tych bliskich lub znajomych, którzy mają podobne doświadczenia. Istotnym i wartym uwagi źródłem informacji pozostają branżowe pisma lub biuletyny. Najłatwiej jednak jest skorzystać z możliwości, jakie daje internet. Można zapytać o polecenie lub opinię na temat konkretnego adwokata na specjalistycznym forum lub „rozejrzeć się” po stronach internetowych kilku lokalnych kancelarii. W ten sposób bez problemu można porównać zakres oferowanych usług, doświadczenie oraz ceny. Poszukiwania najlepiej uzależnić od specyfiki problemu, tzn. w momencie, w którym problem dotyczy prawa pracy, warto rozejrzeć się za specjalistą odnoszącym sukcesy właśnie na tym polu.

W wyborze prawnika nie warto kierować się kwestią oszczędności. Wysokie honoraria niektórych specjalistów zwyczajowo idą w parze z ogromnym doświadczeniem, skutecznością, wypracowaną przez lata renomą i uznaniem. Natomiast ci ceniący swoją pracę wyjątkowo tanio to zazwyczaj niedoświadczeni adwokaci. Skorzystanie z ich usług może okazać się złym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy sprawa nie należy do najłatwiejszych– stwierdza specjalista z Kancelarii Andrzeja Babilasa.

Dobry adwokat to nie tylko doświadczenie i wiedza

Przy wyborze prawnika pomocnym etapem weryfikacji może się okazać bezpośredni kontakt. W celu ogólnego omówienia problemu warto umówić się na wizytę w kancelarii i rozeznać się w wyjątkowo istotnej kwestii, a mianowicie: jakim nasz potencjalny prawnik jest człowiekiem. Najlepszego adwokata oczywiście musi cechować odpowiedni zasób wiedzy i jej ustawiczna aktualizacja oraz doświadczenie. Jednak równie istotny jest zestaw określonych cech charakteru i podejście do klienta. Profesjonalista powinien do każdej sprawy podejść z oddaniem i zaangażowaniem, unikać osądzania oraz używania skomplikowanego prawniczego żargonu. – Pozytywne pierwsze wrażenie jest wyjątkowo istotne. Adwokat powinien stanowić pomoc i oparcie, o czym nie może być mowy w sytuacji, w której klient czuje się w jego towarzystwie niekomfortowo. To istotne zwłaszcza we wszelkiego rodzaju sprawach cywilnych, w których ludzie stają przed sądem broniąc swoich racji lub określonych praw – przekonuje specjalista kancelarii adwokackiej Andrzeja Babilasa.

Rekomendacje uzyskane na temat konkretnego specjalisty plus jego podejście do problemu to dwa kluczowe kryteria, którymi warto kierować się przy wyborze adwokata. Należy wziąć je pod uwagę, aby móc liczyć na najlepszą możliwą pomoc i wsparcie.