Gdzie można ubezpieczyć kredyt hipoteczny?

Dodano: 21.06.2017

Po światowym kryzysie finansowym z 2008 roku odbijającym się echem i w Polsce, otrzymanie kredytu konsumpcyjnego, w tym hipoteki, stało się trudniejsze. Odtąd banki wymagają większego zabezpieczenia od swoich klientów w postaci wkładu własnego na odpowiednim poziomie. Czy taki obowiązek dotyczy także ubezpieczenia?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych w stosunku do kredytu hipotecznego uwzględnia polisę OC i polisę mieszkaniową. Natomiast żadna ustawa nie mówi o obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia kredytu – czytamy na stronie Rzecznika Finansowego.

Nie zmienia to faktu, że bank i tak będzie chciał zabezpieczyć się przed niewypłacalnością swojego klienta, przerzucając ten obowiązek na ubezpieczyciela. I z tego powodu ubezpieczenie do kredytu jest praktycznie nierozerwalne. Kredytobiorca co prawda płaci w skali roku więcej, ale jest chroniony na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń, jakie mogą dotyczyć jego nieruchomości.

Ubezpieczać kredyt czy nie ubezpieczać?

Chociaż z punktu widzenia prawa konsument nie musi wykupywać ubezpieczenia do pożyczki, to w praktyce może zwyczajnie nie otrzymać samego kredytu. Brak zawartej umowy z ubezpieczycielem spowoduje, że bank z pewnością będzie żądał zabezpieczenia kredytu w innej formie.

Dlatego też kredytobiorca nie ma zbyt dużego pola manewru – może natomiast odmówić zawarcia polisy oferowanej przez bank, w którym stara się o hipotekę. Ten zapis wszedł w życie całkiem niedawno, bo w połowie listopada 2014 roku.

Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła wówczas ukrócić proceder zawierania kredytów z polisą – szczególnie ta ostatnia była konstruowana na niekorzystnych dla klienta warunkach. W skrajnych przypadkach konsument brał np. 100 tys. pożyczki, z czego do ręki otrzymywał mniej niż połowę. Następnie, doczytując warunki podpisanej umowy, orientował się, że resztę pochłonęły koszty ubezpieczenia na życie, m.in. na wypadek utraty pracy, nieszczęśliwy wypadek czy zgon.

W przypadku ubezpieczenia nieruchomości dołączanego do hipoteki również zdarzały się przypadki jawnego naciągania klientów. Ponadto bank czerpał zyski z prowizji, a klient nie miał wyboru, mogąc zawrzeć polisę mienia tylko z jednym ubezpieczycielem.

Polisa na korzystnych warunkach

Z ubezpieczeniem jest podobnie jak z kredytem – trzeba uważnie czytać szczegóły umowy, aby wybrać dobry produkt. W przypadku kredytu najważniejszymi elementami będą stopa oprocentowania czy gwarancja oprocentowania na stałym poziomie przez cały okres umowy, a w ubezpieczeniu nieruchomości zakres ochrony, suma ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności.

Te i inne informacje można w łatwy sposób sprawdzić wybierając dopasowane ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego na www.ubezpieczeniaonline.pl. Internet jest obecnie źródłem najtańszych polis mieszkaniowych – tu konsument oszczędza nie tylko pieniądze, które przy wielotysięcznej kwocie kredytu mają duże znaczenie, ale również czas potrzebny na kontakt z kilkoma ubezpieczycielami z osobna.

Rozwiązaniem jeszcze bardziej upraszczającym znalezienie ubezpieczenia mienia do kredytu jest porównywarka na ubezpieczenie mieszkania z www.ubezpieczeniaonline.pl – dla mieszkania o wartości 300 tys. zł roczny koszt składki do kredytu będzie wynosił w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego:

  • 198 zł – zapłaci klient TU Concordia „Dom”, otrzymując pakiet assistance i ochronę dla nieruchomości na wypadek pożaru i innych zdarzeń losowych,
  • 211 zł – wynosi składka w TU Warta „Dom24+” z ryzykiem przepięć w pakiecie podstawowym bez dodatkowych opłat,
  • 222 zł – to oferta TU Generali „Z myślą o domu”, ubezpieczyciel do zdarzeń losowych dokłada wandalizm i stłuczenie przedmiotów szklanych,
  • 326 zł – w TU Aviva „W domu” klient otrzymuje usługę assistance oraz gwarancję wypłaty odszkodowania do 10 dni roboczych albo zwrot składki.

Jednokrotne skorzystanie z porównywarki pozwala uzyskać aż do 5 wyników różnych Towarzystw Ubezpieczeniowych. Wybraną polisę, zamówioną online, wystarczy przedstawić w banku osobie udzielającej kredyt i tym samym zaoszczędzić na comiesięcznej racie, posiadając zarazem ochronę finansową domu czy mieszkania.