Nowoczesne konto bankowe dla nastolatka? Wybierz najlepsze!

Dodano: 24.12.2020

Szukasz rachunku bankowego skrojonego na miarę potrzeb Twojego dziecka? Chcesz, by już od lat szkolnych uczyło się ono prawidłowego zarządzania pieniędzmi? Na zakładanie konta dla młodych rodzice często decydują się pod wpływem impulsu – będąc np. w oddziale banku, gdzie w oczy rzuca im się ciekawa oferta. Czy to aby na pewno dobre rozwiązanie? Tylko pozornie. Nierzadko hasła reklamowe jedynie dobrze brzmią i coś, co miało być atrakcyjne, wcale takie nie jest. Wybór takiego produktu musi być przemyślany. Rynek usług bankowych proponuje wiele opcji dla dzieci i młodzieży. Jakie czynniki odznaczają nowoczesne konto osobiste dla młodych? Czym powinno się ono wyróżniać i co oferować? Odpowiadamy poniżej – sprawdź i wybierz najlepsze!

Konto dla młodych i jego zalety

Dobre konto bankowe dla dziecka zapewnia wiele korzyści. Pełni funkcję elektronicznej skarbonki, którą nastolatek lub jego rodzice mogą w każdej chwili „napełnić” gotówką. ROR-y dla młodych, którzy ukończyli już 13 lat, oferują podobne możliwości, co produkty dla osób pełnoletnich. Dzięki nim dziecko może wykonywać przelewy i realizować płatności internetowe lub bezgotówkowe w sklepach i lokalach usługowych. Z kolei karta bankomatowa pozwala mu na wypłaty gotówki, gdy tylko jej potrzebuje.

Zakładając konto bankowe dla młodych, nastolatek zyskuje dodatkowo:

 • edukację finansową – to kształtuje w nim odpowiedni szacunek do pieniędzy oraz uczy oszczędności,
 • wygodę i swego rodzaju „niezależność” – może samodzielnie dokonywać transakcji bezgotówkowych, gdzie chce,
 • poczucie bezpieczeństwa – noszenie karty zamiast gotówki minimalizuje ryzyko zgubienia pieniędzy lub ich kradzieży.

Dziecko powyżej 13. roku życia może wypełnić wniosek o rachunek bankowy, jednak Ty – jako opiekun prawny – musisz wyrazić na to zgodę, czyli podpisać się na dokumencie. Nastolatek ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że może zarządzać dostępnymi środkami, ale za Twoim pozwoleniem. Dopiero w chwili ukończenia 18 lat staje się niezależny.

Zerowe koszty

Po czym możesz poznać dobry produkt bankowy? Po cenie! Zwykle rachunki dla młodych są wolne od opłat. Bezwarunkowo? Bank, mając chęć przyciągnięcia klientów z różnych grup wiekowych i zatrzymania ich na dłużej, oferuje umorzenie kosztów w zamian za spełnienie określonych warunków. Najczęściej jest to konieczność zrealizowania jednej transakcji w miesiącu kartą lub BLIK-iem.

Dzięki temu nastolatek zyskuje bezpłatne:

 • prowadzenie rachunku,
 • wypłaty gotówki z bankomatów,
 • przelewy internetowe,
 • płatności poprzez BLIK.

Sama karta płatnicza wydawana do ROR-u także jest wolna od opłat. Zwykle można również dokonać wyboru między wariantem Visa a MasterCard. Nastolatek może cieszyć się darmowym kontem, które daje mu wiele możliwości.

Kontrola nad wydatkami, możliwość oszczędzania

Zakładając dziecku rachunek w banku, dajesz mu możliwość nowoczesnego i bezpiecznego oszczędzania pieniędzy. Wpłacając nastolatkowi co miesiąc określoną kwotę na konto, uczysz go też samodyscypliny. Tylko od niego zależy, jaką sumę wyda i ile uda mu się odłożyć. Zmobilizuje go to do rozsądnego dysponowania środkami.

Umiejętność zarządzania finansami jest bardzo istotna i zawsze procentuje w przyszłości – np. gdy młody człowiek wyprowadza się z rodzinnego domu i staje się niezależny. Kontrola nad własnymi wydatkami ułatwi mu start w dorosłe życie. Im wcześniej założysz konto bankowe dziecku, tym szybciej nauczy się ono oszczędzania i podziękuje Ci, gdy będzie już w pełni samodzielne.

Aplikacja do zadań specjalnych

Obecnie bankowość mobilna to podstawa. Dobre konto dla młodych musi dawać do niej dostęp. Każdy nastolatek korzysta na co dzień ze smartfona, więc bez niej ani rusz. Nowoczesna aplikacja pozwala zarządzać rachunkiem z poziomu telefonu. Oferuje niekiedy więcej funkcjonalności niż obsługa konta przez internet. Dzięki niej możliwe jest:

 • realizowanie przelewów z rachunku – zwykłych i na numer telefonu,
 • dokonywanie płatności internetowych – poprzez BLIK, Google Pay, Apple Pay,
 • płacenie za zakupy przy pomocy smartfona – za pośrednictwem wirtualnej karty płatniczej,
 • wypłacanie gotówki z bankomatów i wpłacanie jej we wpłatomatach.

Darmowe konto z dostępem do bankowości mobilnej i internetowej to przepis na najlepszy produkt bankowy. Gdzie takiego szukać?

Przyjazne konto bankowe? Jak najbardziej!

Korzystną ofertę dla nastolatków przygotował Santander Bank Polska. Konto dla młodych od 13 do 18 lat w tej instytucji daje dostęp do bezpłatnych:

 • wypłat gotówki z bankomatów na całym świecie,
 • przelewów zwykłych oraz natychmiastowych,
 • transakcji bezgotówkowych – kartą i telefonem,
 • płatności poprzez BLIK.

Wszystko to jest możliwe po zrealizowaniu raz w miesiącu transakcji na dowolną kwotę – kartą lub poprzez BLIK. Nastolatek dzięki nowoczesnej aplikacji bankowej ma stały dostęp do rachunku i może na bieżąco kontrolować własne finanse. Załóż dziecku konto i ucz go świadomego zarządzania pieniędzmi od najmłodszych lat!