Co należy do obowiązków zawodowych kierowców?

Dodano: 15.09.2014

Znalezienie satysfakcjonującej pracy wymaga wiele czasu i cierpliwości. W dzisiejszych czasach nie jest najważniejsze wykształcenie. Trzeba posiadać rozległe umiejętności i wszechstronne predyspozycje. Czasami jednak znaczenie ma przede wszystkim prawo jazdy. Czym charakteryzuje się praca kierowcy? Czy jest to stanowisko dla każdego?

Na wstępie trzeba wyjaśnić, że 10 lat temu uregulowano ustawowo przepisy dotyczące zatrudniania i funkcjonowania kierowców. Inaczej mówiąc jest to zawód, który musi być wykonywany zgodnie ze standardami.

Chodzi głównie o zakres godzinowy. Aktualnie czas spędzony w podróży nie może być wyższy niż 9 godzin na dobę lub 10 godzin, jednak do 2 razy w ciągu 7 dni. W połowie trasy (po przejechaniu 4,5 godziny) przysługuje przerwa.

Do zadań zawodowego kierowcy należy głównie prowadzenie pojazdu ciężarowego, pobieranie i oddawanie ładunków, troska o stan techniczny oraz wypełnianie dokumentów dotyczących transportu.

W Polsce jest to zawód popularny, gdyż przynosi dochody w granicach 5 tys. zł. Przeszkadzają jednak uciążliwe wyjazdy, nieobecność w domu podczas świąt oraz inne uroczystości oraz nieregularny tryb życia.

red. Justyna Błahut
eprawny.biz