O co chodzi w urlopie postojowym?

Dodano: 08.09.2014

Nieustający kryzys ekonomiczny oraz przygnębiające kłopoty przedsiębiorców powodują, że trudno utrzymać płynność finansową. Powtarzające się nieprawidłowości w wypłacaniu wynagrodzenia czy zaniżone pensje to rezultat niepewnych notowań giełdowych. Wiele korporacji wybiera tzw. urlopy postojowe. Na czym polegają i kiedy są wykorzystywane?

Najczęściej firmy zmierzające do upadku skłaniają się redukcji stanowisk, żeby zmniejszyć wydatki na wynagrodzenia. To bardzo niekorzystne rozwiązanie, gdyż wielu zatrudnionych pozostaje bez środków do życia bez uprzedzenia.

Czasami, żeby uniknąć takiej sytuacji zleca się tzw. urlopy postojowe. Proponowane są, gdy firma ogranicza produkcję lub realizuje mniej zleceń. Wtedy pracownik nie musi funkcjonować na pełen etat i tym samym otrzymuje zmniejszone wynagrodzenie.

Urlopy te nie są w żaden sposób opisane przez kodeks pracy i wciąż wzbudzają ogromne kontrowersje na całym świecie. Aczkolwiek w dobre kryzysu wielu przedsiębiorców wybiera je i chce ratować swoją pozycję.

red. Justyna Blahut
eprawny.biz