O czym mówi ustawa antymonopolowa?

Dodano: 09.09.2014

Wstępem do właściwego działania gospodarki jest zapewnienie właścicielom prawa do zdrowej konkurencji, a klientom dostępu do wybranych towarów i usług. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy większe firmy degradują mniejsze, usuwają rywali, dominują na rynku. Czy ustawa antymonopolowa likwiduje niechciane działania?

Rząd planuje odświeżyć umowę dotyczącą konkurencji i właściwego traktowania konsumentów. Wszystkie poprawki mają wejść w życie w 2014 roku. To duże wydarzenie i oczekiwana wiadomość, w szczególności dla nowych i niedoświadczonych właścicieli.

W zmianach ustawowych najbardziej istotna będzie szczegółowa i dogłębna analiza skutków fuzji. Dotychczas zainteresowani czekali tylko miesiąc, w 2015 aż 120 dni na odebranie odpowiedzi.

Poza tym ze wzmożoną siłą badane będą zgłoszenia alarmujące o zmowach i wyniszczających praktykach. Natomiast w odniesieniu do nieprawidłowości konsekwencje będą długofalowe i pogrążające również dla poważnych przedsiębiorstw (w najgorszych przypadkach nawet 2 mln zł).

red. Justyna Blahut
eprawny.biz